Ogólna charakterystyka:
Szlachetnie urodzony Maczek, pan na Swemmelwitz, do niedawna lennik księcia biskupa wrocławskiego Konrada, stawi się na wyprawę wiodąc kopię wraz z czeladzią obozową. Pan Maczek, noszący koguta czarnego w polu srebrnym, wielkim jest wojennikiem ród swój wywodzącym z dalekiej Francji. Przodkowie jego pod samym cesarzem Karolem szli na pomoc Rolandowi, gdy zadął on w swój róg Olifant.
Jak i owi przodkowe tak i pan Maczek teraz idzie w sukurs stronie chrześcijańskiej przeciw zdradzieckiemu przeciwnikowi. Choć diabeł się w ornat biskupa Konrada przebrał, nie saraceńskie szaty, nie zmyli on jednak szlachetnego serca i czujnego wzroku pana Maczka, który choćby za cenę swego życia chronić będzie prawdziwych chrześcijan przeciw wyzyskowi zasiadających na tronie Piotrowym tyranów, rekieterów i bezbożników.
Liczebność:
Do 15 osób
Uzbrojenie i wygląd:
Niejednolite, zależnie od pełnionej funkcji – ciężkozbrojni rycerze i giermkowie, lekko wyposażeni chłopi zaciągnięci pod broń
Rola w podjeździe:
Poczet pana Maczka jest mieszanką opancerzonego rycerstwa i jego poddanych, walczących jako zwarty oddział w którym poddani osłaniają swoich rycerzy. Poza walką zależy nam na oddaniu klimatu życia obozowego – gier, zabaw, śpiewu oraz tradycji rycerskiej.
Role w oddziale do zajęcia:
Dowódca – pan Maczek von Smemmelwitz, Sołtys- Kuno Deichert zwany “Syneczkiem” . Poza nimi w oddziale obecni są spokrewnieni rycerze, giermkowie, i chłopi pana Maczka (sołtys, młynarz, i inni mieszkańcy wsi). Mamy też miejsce na najemnych zbrojnych i chłopów, zarówno tych cnotliwych jak i grzesznych, rycerza z rodziny lub sąsiedztwa i czeladź obozową.
O dowódcy oddziału: